Dane opublikowane w czasopiśmie „Safety & Fire Technology” powinny być oryginalne. Nie należy przesyłać tekstów, które zostały wcześniej opublikowane w innym czasopiśmie lub monografii. Podawanie fałszywych danych, plagiaty oraz inne działania, które mogą prowadzić do fałszywych wniosków, są nieetyczne.
Szczegółowe informacje o etyce publikacji i stwierdzeniu nadużycia w publikacji (opartych na zaleceniach Elsevier - https://beta.elsevier.com/about/policies-and-standards/publishing-ethics?trial=true - i wytycznych COPE dla wydawców czasopism - https://publicationethics.org/core-practices oraz Deklaracji Helsińskiej - https://nil.org.pl/uploaded_files/art_1585807090_deklaracja-helsinska-przyjeta-na-64-zo-wma-pazdziernik-2013-pelny-tekst.pdf), z którymi należy zapoznać się przed zgłoszeniem artykułu do redakcji, znajdą Państwo w linku powyżej.
SYSTEM ANTYPLAGIATOWY
Artykuły nadsyłane do redakcji są poddawane ocenie przez internetowy system antyplagiatowy (Plagiat.pl). Nadesłanie artykułu jest równoznaczne z akceptacją faktu, że artykuł może zostać poddany takiej ocenie. Wszystkie wykryte przypadki nierzetelności naukowej redakcja będzie zgłaszać do odpowiednich organów instytucjonalnych.
ZASADY WYKORZYSTYWANIA SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
Pisanie pracy
Należy pamiętać, że poniższe zasady odnoszą się wyłącznie do procesu pisania, a nie do wykorzystania narzędzi AI do analizowania i wyciągania wniosków z danych w ramach procesu badawczego.
Jeżeli autorzy wykorzystują w procesie pisania sztuczną inteligencję lub technologie wspomagane przez sztuczną inteligencję, narzędzia te powinny być wykorzystywane wyłącznie w celu poprawy czytelności i języka pracy. Autorzy powinni weryfikować otrzymane wyniki, ponieważ sztuczna inteligencja może generować nieprawidłowe, choć wiarygodnie wyglądające dane. To autorzy ponoszą ostateczną odpowiedzialność za treść dzieła.
Autorzy powinni ujawnić w swoim artykule wykorzystanie sztucznej inteligencji i technologii wspomaganych przez sztuczną inteligencję. Deklaracja stosowania tych narzędzi, opublikowana wraz z artykułem, wspiera przejrzystość i zaufanie między autorami, czytelnikami, recenzentami, redaktorami i współautorami oraz ułatwia przestrzeganie warunków korzystania z przedmiotowych technologii.
Autorzy nie powinni wymieniać sztucznej inteligencji i technologii wspomaganych przez sztuczną inteligencję jako autora lub współautora ani cytować sztucznej inteligencji jako autora. Autorstwo oznacza obowiązki i zadania, które mogą być przypisane wyłącznie ludziom i przez nich wykonywane. Każdy autor/współautor jest odpowiedzialny za dopilnowanie, aby praca była oryginalna i nie naruszała praw osób trzecich. Przed przesłaniem pracy autorzy powinni zapoznać się z naszą Etyką Publikacji.
Tworzenie grafik
Nie zezwalamy na używanie sztucznej inteligencji lub narzędzi wspomaganych przez sztuczną inteligencję do tworzenia lub modyfikowania obrazów w przesłanych artykułach. Korekty jasności, kontrastu lub balansu kolorów są dopuszczalne, pod warunkiem, że nie ograniczają widoczności żadnych informacji zawartych w oryginale. Do przesłanych artykułów można zastosować narzędzia analizy obrazu lub specjalistyczne oprogramowanie w celu zidentyfikowania nieprawidłowości w obrazie.
Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykorzystanie sztucznej inteligencji lub narzędzi wspomaganych przez sztuczną inteligencję stanowi część projektu badawczego lub metod badawczych. W takim przypadku, w części artykułu poświęconej metodom, powinno znaleźć się wyjaśnienie, w jaki sposób sztuczna inteligencja lub narzędzia wspomagane przez sztuczną inteligencję zostały wykorzystane w procesie tworzenia lub zmiany obrazu, ze wskazaniem modelu lub narzędzia, numeru wersji i rozszerzenia oraz producenta. Autorzy powinni przestrzegać szczegółowych zasad użytkowania oprogramowania AI i zapewnić prawidłowe przypisanie treści.