Abstrakt
Cel: Celem artykułu jest ustalenie odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku jednoczesnego stosowania samoczynnych urządzeń oddymiających i instalacji tryskaczowej ESFR działanie kurtyn dymowych nie wpłynie negatywnie na poziom bezpieczeństwa pożarowego obiektu, który urządzenia te mają zabezpieczać.
Wprowadzenie: W wielkopowierzchniowych obiektach magazynowych powszechnie stosuje się samoczynne urządzenia oddymiające i stałe samoczynne urządzenia gaśnicze wodne, najczęściej z tryskaczami ESFR. Podczas projektowania powyższych urządzeń przeciwpożarowych należy uwzględnić ich możliwe wzajemne oddziaływanie – zwłaszcza to niepożądane, mogące zakłócić pracę którejś z instalacji. Czynnikiem wpływającym na pracę instalacji tryskaczowej jest zastosowanie kurtyn dymowych, stanowiących komponent instalacji oddymiania. Istnieją przesłanki wskazujące, że w określonych warunkach stosowanie kurtyn dymowych może negatywnie wpłynąć na działanie instalacji tryskaczowej.
Metodologia: Skorzystano z następujących metod naukowych: analizy krytycznej – w odniesieniu do badań literaturowych, eksperymentu obliczeniowego – uwzględniającego równania numerycznej mechaniki płynów, analizy porównawczej – pozwalającej ocenić poziom bezpieczeństwa na podstawie uzyskanych wyników obliczeń.
Wnioski: W przypadku budynków magazynowych priorytetem jest skuteczne ugaszenie pożaru w jego początkowej fazie za pomocą instalacji tryskaczowej. W literaturze odnotowano przypadki pożarów, w których wystąpił negatywny wpływ kurtyn dymowych na zadziałanie instalacji tryskaczowej, co również potwierdzają analizy numeryczne. Przeszkoda w postaci kurtyny dymowej może zmienić obszar aktywacji tryskaczy oraz kształt samego strumienia wypływu wody. Urządzenia oddymiające powinny być zatem projektowane w taki sposób, aby nie ograniczać skuteczności zadziałania systemu tryskaczowego. W standardzie NFPA 13 wskazano wprost, że nie należy stosować równocześnie kurtyn dymowych oraz tryskaczy typu ESFR. Brak wymagań stosowania kurtyn dymowych w obiektach magazynowych wprowadzono również w standardzie NFPA 204. Stosowanie kurtyn dymowych w budynkach magazynowych wyposażonych w tryskacze typu ESFR powinno być realizowane tylko w ściśle określonych przypadkach. W obowiązującym porządku prawnym to projektant posiadający uprawnienia do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie oraz rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych ponoszą pełną odpowiedzialność za wykonanie projektu zgodnie z przepisami, zasadami wiedzy technicznej i wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. W procesie projektowania należy uwzględnić, że skuteczne gaszenie pożaru w początkowej fazie zapewnia instalacja tryskaczowa – wykonana zgodnie ze standardem projektowym i utrzymywana w sprawności funkcjonalnej
Słowa kluczowe: tryskacze, odymianie, kurtyny dymowe, współdziałanie tryskaczy i oddymiania, ESFR
Typ artykułu: artykuł przeglądowy
Bibliografia:
- NFPA 204 Standard for Smoke and Heat Venting 2021, 2024.
- NFPA 13 Standard for the Installation of Sprinkler Systems 2022.
- NFPA 13 Automatic Sprinkler Systems Handbook 2016.
- NFPA fire investigation report, Bulk Retail Store Fire: Tempe, Arizona, March 19, 1998.
- FM Global Property Loss Prevention Data Sheets 1–10 2011.
- McGrattan K., Hamins A., Stroup D., Sprinkler, Smoke & Heat Vent, Draft Curtain Interaction – Large Scale Experiments and Model Development, NIST, USA, 1998, https://doi.org/10.6028/NIST.IR.6196-1.
- [7 ] FM Global & NFPA Fire Protection Research Foundation, kampus naukowy FM Global w Rhode Island, USA, 2016, Test 1: https://www.youtube.com/watch?v=8xIm6rWEHY0, Test 2: https://www.youtube.com/watch?v=NeaK9V69Xks.